Rekonštrucia interiéru v staršom dome

 

„Dobrý deň, máme dom po babke,
spravte s tým prosím niečo“.


V prvom rade sme potrebovali trochu „ vyčistiť “ interiér. Odstránili sme priečku deliacu priestor medzi už nepotrebnou spálňou a obývacou časťou domu. Dostali sme veľkú, peknú otvorenú miestnosť, v ktorej sa už dalo uvažovať nad lepšou dispozíciou. Správny predpoklad príjemného bývania bol návrh nového rozmiestnenia kuchyne, funkčnejšej, jednoducho kuchyňe hodnej 21. storočia.

Do interiéru sme zakomponovali oku lahodiace, plnohodnotné miesto na stolovanie s príslušným úložným priestorom pre riad. Vyčlenili sme aj miesto pre pracovný stôl, kde si klient môže vykonať pracovné povinnosti. Takto sa stala otvorená miestnosť plnohodnotným miestom na spoločné trávenie času rodiny, ale aj na stretnutia so známymi.

Nehnuteľnosť je situovaná pri Vysokých Tatrách s okúzľujúcou prírodou a preto bolo hlavným cieľom vytvoriť aj domácu atmosféru príjemnou. Koncept je hravý a  pôsobí jemne rustikálne s malou dávkou škandinávskeho výrazu. Farbenými akcentami sme sa snažili reflektovať veselú povahu rodiny, ktorá interiér bude používať.

Nosnými prvkami návrhu sú naturálna dubová podlaha Bauwerk s priznanými sukmi v kontraste s bielymi a antracitovými prvkami, ktoré nájdete prezieravo roztrúsené po celom návrhu interiéru. Nemecká kuchyňa Schuller s jemne rustikálnym výrazom reflektuje celkový nádych priestoru. Vďaka dôkladnému výberu tkanín kobercov, vankúšov a závesov, dostáva koncept tvár útulnosti a celistvosti.

Medzi zaujímavé prvky pôvodného interiéru patrí priečka zo „sklobetónky“ a pôvodné dvere. Tieto časti sme sa rozhodli ponechať a umocniť ich ako výtvarný prvok. Zároveň bolo potrebné navrhúť riešenie pre trochu „fádny“ krb. Omietka na ňom sa časom zanášala od dymu. Tento problém sme sa rozhodli riešiť obkladom z bieleho skla vo vysokom lesku, ktorým sme vyriešili aj problematické čietenie. Z krbu sa odrazu stala dominanta miestnosti v patričnej vážnosti. Pomocou stavebných prác sme ku krbu dostali úložný priestor na drevo. Základom tohto riešenia bol výpočet rozmerov konštrukcie vo vzťahu výšky a hĺbky tak, že celá konštrukcia bola na milimetre vložená do otvoru. Vďaka tomu montáž trvala veľmi krátko.

Návrh použitého mobiliáru odráža súčastný trend severského dizajnu. Počiatky tohto výrazu, by sa ale dali hľadať v nábytkovom dizajne 60 tych rokov. Pre nás je to však jemný odkaz a spomienka na predošlú generáciu obyvateľov tohto priestoru. Základom jednotnosti použitých materiálov je voľba troch dodávateľov jednotlivých prvkov. Tým sme dosiahli, že materiály sú veľmi príbuzné.

Jedná sa o modely firmy Pedrali, od ktorej sme zvolili stoličky, stôl a konferenčné stolíky. Krásnym doplnkom od tejto značky je kreslo Babila, kde sme si potrpeli na výber farby flisovej látky. Jednou z ďalších dominant nábytku sa stala sedačka od talianského výrobcu Bonaldo. Model Marc U má nádherne ľahký dizajn, ktorý pôsobí luxusne a zároveň pohodlne.

Osvetlenie je riešené variabilne, tak aby si ho užívateľ vedel nastaviť podľa potrieb.
Závesné aj prisadené svietidla sú od firmy Azzardo.Doplnky tvoria koberce Fabula Living a závesy Bematech.

Interiér v takomto duchu pôsobí naozaj veľmi príjemene a celistvo. Je doriešený do pekných detailov, čo je veľký predpoklad pre úspešný projekt.