culture bistro Poprad

„Miesto, “kultúra” ktoré určuje trend, ktorého poslaním je vytvoriť jedinečný zážitok pre svojich návštevníkov na pozadí spotrebičov GAGGENAU ako duše, personálu ako srdca a interiéru ako tela“.

Culture bistro je konverziou a zlúčením starej gastro prevádzky s iným obchodným priestorom, ktorému predchádzala rekonštrukcia fasády funkcionalistickej budovy v centre Popradu, rovnako realizovaná našim ateliérom. Tá urobila prípravu pre novú prevádzku aj v rámci exteriéru, jednak vo forme nového členenia fasády v parteri, rozloženia a veľkosti okien, vytvorenia reklamných pásov, ktoré sú zjednotené s vedľajšou prevádzkou, ako aj betónového schodiska v kombinácií so zeleňou, ktorý vytvára filter k rušnej ulici.
Dispozičný a ideový koncept hľadal jedinečné riešenie, ktoré ešte v Poprade a jeho okolí nebolo. Vzniklo bistro s otvorenou kuchyňou v kombinácii so showroomom spotrebičov značky Gaggenau.

Priestor je funkčne rozdelený na štyri celky – hlavná miestnosť s cheff table, salónik, hygienické jadro a prípravná kuchyňa.
Do hlavnej miestnosti sa vstupuje priamo z ulice a je viditeľná z hlavnej fasády, ako obrovský výklad showroomu – bistra. Dominuje v nej cez celú miestnosť natiahnutý cheff table v rovnakom betónovom prevedení, ako je podlaha, ktorý v kombinácií so sklenenou podnožou, ako jedinou nosnou časťou stola, pôsobí monumentálnym dojmom, no aj napriek tomu sa javí v priestore ľahko a vzdušne.
Výraznú časť interiéru tvoria svojím dizajnom aj spotrebiče Gaggenau, pre ktoré je bistro vystavané ako showroom a sú zároveň pred očami návštevníkov využívané na prípravu jedál formou zážitkovej gastronómie. Tu si prípadný klient pred kúpou spotrebiča môže tento produkt obzrieť nielen ako dizajnový prvok do jeho kuchyne, ale aj vidieť ako funguje a ako chutia jedlá v ňom pripravené.

V zadnej časti s oknom do dvora na terasu je salónik, priestorovo spojený s hlavnou miestnosťou, ale má možnosť vizuálne sa oddeliť pomocou závesu. Vytvorí tak unikátny dramatický priestor s kvalitami divadelného javiska, kde je hosťom vo veľkej pohyblivej pečúcej rúre možnosť predviesť opäť iný druh kulinárskeho zážitku.
Vizuál interiéru bistra vychádza z tematiky Čierneho lesa (Schwarzwald v Nemecku), kde značka Gaggenau v roku 1683 vznikla ako kováčska dielňa, ktorej prvky sa tiahnu po celom priestore bistra. Či už vo forme dramaticky zavesenej kovadliny v centre salónika, na ktorej si môžu návštevníci urobiť fotku na sociálne siete, alebo formou opáleného cédrového šindľa na stenách, ktorý do priestoru vnáša element ohňa kováčskej pece.
Priestor núka aj príchuť samotného Čierneho lesa, ktorý tvorí stromoradie z masívnych kmeňov jedlí, briez a borovíc medzi salónikom a hygienickým jadrom, do ktorého sa les postupne prenáša. Doplnený je aj živím prírodným prvkom vo forme ťahavých rastlín spustených z pôvodného trámového stropu, ktorý umocňuje celkový dojem.
Architektonický detail naznačujúci danú tematiku dotvárajú aj kukučkové hodiny, ktoré sa rovnako zrodili v Čiernom lese, alebo ručné kované klince s vytepaným číslom 1683 (rodným rokom firmy Gaggenau) využitým, ako vešiaky pre návštevníkov.
Hĺbku a dodatočnú mystiku lesa je možné čítať aj v množstve šedých zrkadiel rozmiestnených po bistre, ktoré pomáhajú z jedného bodu vnímať všetky chute priestoru. Príkladom môžu byť police nad barom, ktoré v spodnej časti disponujú týmto zrkadlom a pomáhajú tak hosťom dívať sa kuchárom priamo do hrnca.

Poslednou, neverejnou časťou je prípravná kuchyňa, ktorá občasným otvorením dvier obsluhy umocňuje kontrast čistoty bielej kuchyne a hrubej ohňom ošľahanej kováčskej dielne.

 

Web:  www.culturebistro.sk
FB: culture bistro

Viac naších referencíí nájdete tu.